Czym jest Lightning Talk?

Lightning Talk to krótka prezentacja (zwykle 5 do 10 minut), która ma na celu podzielenie się swoją ideą lub koncepcją na dany temat. Motywuje to do późniejszej dyskusji prelegentów i uczestników w mniejszym lub większym gronie.

Agenda:

1. Marcin Stachniuk - Dlaczego warto robić prezentacje?

2. Bartek Kuczyński - Dobra prezentacja, czyli jaka?

3. Krzysztof Piszko - From Russia with Love: czyli dlaczego warto obczaić Kotlina

4. Sebastian Rabiej - JVM oczami Oracle

Przerwa, rozmowy w culuarach

5. Robert Podsiadły - Droga developera, czyli w górę i z powrotem

6. Ola Kunysz - Twoja aplikacja działa dobrze, ale wolno. Co teraz?

7. Piotr Przybył - All My G-Spots

Zakończenie, rozmowy w culuarach, afterparty

Szczegóły prezentacji i prelegentów:

Dlaczego warto robić prezentacje?

Ludzie w IT z zasady nie lubią przygotowywać prezentacji ani tym bardziej ich wygłaszać przed wymagającym tłumem, któty lubi zadawać niewygodne pytania. Jak widzę, że ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia i pytam się go czy by się tym podzielił z innymi, to zazwyczaj słyszę litanię wymówek. Dość! Czas to zmienić! Chcę się z Wami podzielić moją historią i zainspirować Was do zmienienia czegoś w Waszym życiu.

Marcin Stachniuk

Na co dzień piszę czysty kod, głównie w Javie, najchętniej korzystając z TDD. Lubię zwinne metodyki (bo to jedyne co działa) jak i automatyzację powtarzalnych czynności. Wierzę w rozwiązania NoSQL, odpowiednio dobierane pod konkretne problemy. Recenzowałem książkę Practical Unit Testing Tomka Kaczanowskiego. Chorąży na chamberconf.pl. Prelegent na: 33rd degree 4 charity, WrocJUG, dbconf.pl, warsjawa.pl, devcrowd.pl, chamberconf.pl, careercon.pl, itcareersummit.pl. Twitter: @MarcinStachniuk


Dobra prezentacja, czyli jaka?

Skoro wiemy już dlaczego warto robić prezentacje, to teraz porozmawiajmy o tym jak je robić. W przeciągu tych 15 minut opowiem wam jak zrobić dobrą prezentację. Na co zwrócić uwagę, a co można „mądrze pominąć”. Porozmawiamy o przygotowaniu się tuż przed wystąpieniem oraz jak na co dzień można rozwijać swoje umiejętności prezentacyjne. I serio, zrobimy to w 15 minut.

Bartek "Koziołek" Kuczyński

Z komputerami mam do czynienia od 4 roku życia gdy w domu pojawił się ZX Spectrum, a ja dzielnie zapisałem cały ekran literką A. Później moja droga była typowa, czyli noce zarwane przy “duuumie” i “maralu kombacie”, aż na początku liceum zacząłem się bawić w programowanie. Najpierw były to makra VB dla Excela, a później proste programy w VB. Na studiach zainteresowałem się Javą, ale “przy okazji” poznawałem FORTRANa i C. Obecnie pracuję jako trener java.


From Russia with Love: czyli dlaczego warto obczaić Kotlina

W menu: Kotlin i z czym to się je, podobieństwa i różnice w smakach względem Javy oraz kilka opini smakosza.

Krzysztof Piszko

Krzysztof Piszko. Entuzjasta majonezu i programowania.


JVM oczami Oracle

JVM oczami Oracle — Opowiem wam, jak starałem się zrozumieć, czym jest wirtualna maszyna Javy. Napotkałem wiele problemów i niejednoznacznych określeń tych samych elementów architektury. Po ciężkiej przeprawie przez dokumentacje postanowiłem wam pokazać, w jaki sposób Oracle opisuje architekturę wirtualnej maszyny.

Sebastian Rabiej

Sebastian Rabiej – Odkąd pamiętam, fascynowały mnie języki programowania i wszystko, co było z nimi związane. Tworzenie czegoś z „niczego” jest ekscytujące na tyle, że postanowiłem iść tą ścieżką kariery. Pracuję jako developer od ponad 3 lat. Ciągle poszukuję odpowiedzi na pytanie „co to znaczy być profesjonalny” i wątpię, abym szybko znalazł odpowiedź na to pytanie. Jestem entuzjastą tematów związanych z czystym kodem, software craftsmanship i metodykami zwinnymi.


Droga developera, czyli w górę i z powrotem

W roku 1986 skończyłem elektronikę na PWr. Moja pierwsza praca to projektowanie układów mikroprocesorowych w zakładzie robotyki. Potem systematycznie “robiłem karierę”, aż do 2014 roku, kiedy postanowiłem wrócić do zawodu developera. W czasie kilkuminutowego wystąpienia, bazując na własnych doświadczeniach chcę opowiedzieć o możliwościach, zagrożeniach oraz plusach i minusach jakie daje praca w szeroko rozumianym IT.

Robert Podsiadły

W czwartej klasie liceum w 1978r. zobaczyłem Odrę 1303. To zdeterminowało moje, życie. Postanowiłem skończyć elektronikę i budować takie "wielkie" komputery. Wielkich komputerów jednak nie budowałem ale programowałem ośmiobitowe procesory a potem używałem C i C++ w czasach, gdy odejście od asemblera nie było oczywiste. Moja fala pozwalała mi uczestniczyć (m.in) w tworzeniu pierwszej polskiej encyklopedii cyfrowej aż, z przygodami, zaniosła mnie na stanowisko CIO w miejsce, gdzie informatyka jest tylko niepotrzebnym kosztem. Od 3 lat wróciłem do korzeni. Obecnie pracuję jako Java Developer w TIETO.

Prywatnie: mąż, ojciec, dziadek, triatlończyk (w stanie uśpienia) i ultramaratończyk.


Twoja aplikacja działa dobrze, ale wolno. Co teraz?

Kawał dobrej roboty, zastosowane wzorce projektowe, test jednostkowe i integracyjnie, najnowsze frameworki i wzruszająco piękny proces CI. Aplikacja wchodzi na produkcję i BUM, klienci skarżą się na słaby performance. Nieważne, że aplikacja jest spełnieniem developerskich marzeń, nikt jej nie będzie używał, jeśli każdy widok ładuje się dwie sekundy. Co teraz? Gdzie szukać spowalniaczy i jak zastosować proste sztuczki, żeby było szybciej, albo chociaż tak się wydawało.

Ola Kunysz

Ola Kunysz tworzy oprogramowanie od ponad 10 lat, głównie w JVMie. Pisała frontendy, backendy i kod biznesowy w różnych branżach i krajach. Obecnie tworzy rozwiązania e-commerce, gdzie klienci nie wybaczają niedbalstwa. Kiedy jest offline, jeździ na rowerze, wyprowadza psa, albo toczy filozoficzne dysputy na temat zbyt małej ilości kobiet w IT.


All My G-Spots

Zdaniem niektórych codzienna praca programisty polega przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów, a nie używaniu narzędzi. Moim zdaniem wykorzystywanie właściwych narzędzi nie tylko rozwiązuje problemy, ale pozwala wyeliminować wiele z nich. Trochę to trwało nim uświadomiłem sobie, że o ile żadne narzędzie nie jest złotym młotkiem, o tyle niektóre są dla mnie prawdziwymi punktami G*. Używanie ich daje prawdziwą satysfakcję podczas reagowania na “kolejne wymaganie biznesowe”. Chciałbym Wam pokazać moje zawodowe punkty G* i pomóc znaleźć wasze. Oraz wskazać co brak tych punktów możne oznaczać w kolejnej “fantastycznej” ofercie pracy, którą właśnie otrzymaliście.

Piotr Przybył

Notoryczny inżynier w pracy i poza nią, podążający za meandrami sztuki programowania. Zawodowo Remote Freelance Software Gardener, od kilku lat wyrywający chwasty w ogródkach webowych i zwykle przycinający Javę do kształtów pożądanych przez klientów. Miłośnik lekkości i zwinności, która powinna przejawiać się przede wszystkim w stosowaniu właściwych narzędzi. Trener. Prelegent na JDD, GeeCON, 4Developers i innych.

Sponsor:

Jesteśmy firmą produktową pochodzącą z Belgii.

Naszymi klientami są firmy z listy Fortune 500.

Rozwijamy platformę, która wykorzystuje następujące technologie: Java 8, Spring, Hibernate, PostgreSQL, TypeScript, React, Redux, GraphQL, Docker, Vagrant, Ansible, Amazon AWS, Apache Spark, ElasticSearch, Kafka, Git, Jenkins, IntelliJ Idea.

Zaczęliśmy jako startup, rozwijamy się szybko ale z rozwagą, ponieważ nie chcemy być korpo.

Przyjdź, zobacz, sprawdź to!